PoWtŚrCzPtSoNd
0102
030405 06070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Udostępnij:

Teatr życia 2014

Środa, 5 listopada, 2014, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

W dziewięciu gimnazjach w Katowicach, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu i Będzinie odbywają się warsztaty umiejętności społecznych oraz warsztaty dramowe w ramach projektu profilaktycznego „Teatr życia 2014” stworzonego i realizowanego po raz kolejny przez Stowarzyszenie Civitas.

 

Celem programu jest rozwijanie samoświadomości młodzieży gimnazjalnej w kontekście uzależnienia od substancji psychoaktywnych i współuzależnienia, wzmacnianie kompetencji społecznych, jako podstawowych czynników chroniących. Podczas warsztatów umiejętności społecznych uczniowie poznają lepiej swoją osobowość, odkrywają mocne strony, a także te, nad którymi warto popracować. To ważne, by każdy dostrzegał swoje indywidualne atuty, był świadomy tkwiącego w nim potencjału. Ważnym elementem wspólnego działania jest integracja zespołu klasowego, pokazanie atutów jakie wynikają ze współpracy, z dążenia do tego aby każdy w zespole klasowym czuł się akceptowany i szanowany. Wspólnie zastanawiamy się, co można zrobić, nad czym pracować, aby doprowadzić do takiego stanu rzeczy, jak się motywować i wspierać.

 

Podczas drugiego spotkania uczniowie, tym razem pracując metodą dramy, wcielają się w rolę reżyserów, aktorów i scenarzystów. Mogą w bezpiecznej przestrzeni wyobraźni doświadczyć emocji towarzyszącym ludziom młodym w różnych trudnych życiowo sytuacjach, w których mamy do czynienia z uzależnieniem lub wspóluzależnieniem. Dzielą się swoimi przemyśleniami związanymi z alternatywnymi sposobami radzenia sobie ze złością, smutkiem, gniewem, rozczarowaniem. Otrzymują także informacje o tym, gdzie można szukać pomocy, również anonimowo, gdy dostrzegają w swoim otoczeniu problemy m.in. związane z nadużywaniem środków psychoaktywnych, z przemocą.