PoWtŚrCzPtSoNd
0102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27 28293031

Udostępnij:

Młody Dąbrowianin poznaje kulturę

Poniedziałek, 27 października, 2014, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

Projekt „Młody Dąbrowianin poznaje kulturę” realizowany przez Stowarzyszenie Przyjazny Dom przewiduje poszerzanie wiedzy w zakresie kultury oraz sztuki, wśród ok. 100-120 osób i skierowany jest do dzieci i młodzieży z terenu Dąbrowy Górniczej, ze szczególnym uwzględnieniem osób wychowujących  się w rodzinach zastępczych funkcjonujących na terenie miasta  Dąbrowa Górnicza. Projekt ma charakter cyklicznych spotkań, które realizowane będą w formie warsztatów, spotkań  zorganizowanych na terenie miasta oraz wycieczek do miejsc związanych z tworzeniem kultury i sztuki.

 

Celem projektu jest zapewnienie dzieciom wrażeń emocjonalnych, mile spędzonego czasu, oderwanie od spraw codziennych oraz oderwanie od trudnych przeżyć związanych z życiem w rodzinach biologicznych, przy jednoczesnym rozszerzaniu wiedzy i znajomości tematu kultury i sztuki

 

Niezwykle ważny jest fakt, że udział w niniejszym projekcie będzie miał przełożenie na kształtowanie pozytywnych cech charakteru i osobowości dzieci  poprzez uczestnictwo w realizacji zadań związanych z kulturą, sztuką oraz ochroną dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Realizacja projektu pomoże dzieciom otworzyć się na prawidłowe relacje dziecko-dorosły przy jednoczesnym rozwoju kulturalno-emocjonalnym dzieci.

 

Projekt pozwala włączyć do współpracy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Dąbrowie Górniczej, Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej w Dąbrowie Górniczej oraz Miejską Bibliotekę Publiczną.

 

Zgodnie z ideą projektu „Młody Dąbrowianin poznaje kulturę” za główne zadanie postawiono zorganizowanie cyklicznej serii spotkań, mających na celu zapoznanie dzieci  i  młodzieży z terenu Dąbrowy Górniczej z kulturą i sztuką poprzez udział w poszczególnych etapach projektu. Wszystko po to, aby zapoznawać młodych dąbrowian z ofertą kulturalną miasta i regionu, propagować kulturę i sztukę jako alternatywną formy spędzania wolnego czasu, pokazać korzyści związanych z uczestnictwem w sztuce, nauczyć dostrzegania piękna poprzez wzruszenia i emocje wywołane przez spotkania np. z sztuką teatralną, wyrobić nawyk uczestnictwa w przedsięwzięciach kulturalnych, rozwijać wyobraźnię dzieci i młodzieży, nauczyć słuchania i rozumienia przekazu zawartego w spektaklach, obrazach  czy seansach filmowych oraz rozbudzić zdobywanie umiejętności odzwierciedlania własnych emocji i wyobrażeń poprzez przenoszenie ich na papier (rysunek, opis itp.)

 

Projekt finansowany przy udziale środków Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.