PoWtŚrCzPtSoNd
0102030405
06070809101112
13141516171819
202122 23242526
2728293031

Udostępnij:

Pomoc dla najuboższych

Środa, 22 października, 2014, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

Polski Komitet Pomocy Społecznej w Dąbrowie Górniczej jest stowarzyszeniem kształtującym postawy społeczne, sprzyjające bezpośredniemu uczestnictwu w działaniach na rzecz osób potrzebujących pomocy. Misja to niesienie fachowej pomocy, udzielanie materialnego i organizacyjnego wsparcia oraz przywracanie nadziei i poczucia bezpieczeństwa ludziom znajdującym się w trudnych sytuacjach życiowych, w szczególności biednym, bezdomnym, samotnym i opuszczonym. 

 

Zarząd Miejski PKPS realizuje swoje cele dzięki wieloletniemu zaangażowaniu aktywnych społeczników, wolontariuszy, którzy swój czas, energię, siły (czasem kosztem własnego zdrowia) poświęcają działalności charytatywnej, pomagając uboższym, bezdomnym, samotnym, niezaradnym życiowo mieszkańców naszego miasta.

 

Do najważniejszych zadań PKPS realizowanych w ostatniej kadencji należały:

 

  • wydawanie odzieży, pościeli, artykułów gospodarstwa domowego z bogato zaopatrzonego magazynu PKPS; korzystają z niego najubożsi mieszkańcy Dąbrowy Górniczej i bezdomni;
  • pośredniczenie w przekazywaniu mebli i sprzętu AGD dla najuboższych rodzin na podstawie zgłoszeń od mieszkańców Dąbrowy Górniczej;
  • przygotowywanie paczek dla najuboższych rodzin przed Świętami Wielkanocnymi i Nowym Rokiem;
  • wydawanie zabawek, ubrań, gier, książek zebranych w zaprzyjaźnionych szkołach w ramach akcji „Dzieci – Dzieciom” przed Dniem Dziecka i Mikołajem;
  • zaopatrywanie dzieci z najbiedniejszych w przybory szkolne, zeszyty, bloki w ramach akcji „Wyprawka do szkoły”;
  • wydawanie żywności unijnej w ramach programu Federacji Polskich Banków Żywności od 2004 roku. W każdym roku wydawaliśmy ok. 30 ton żywności dla 600 osób. Korzystaliśmy z bezpłatnego transportu żywności sponsorowanego przez Urząd Miejski, MZBM, prywatne firmy.
  • w każdym roku w grudniu organizowana jest największa w mieście Wieczerza Wigilijna dla 250 samotnych, ubogich, niepełnosprawnych, bezdomnych, chorych mieszkańców Dąbrowy Górniczej. Uczestnicy Wigilii w godziwych warunkach, przy świątecznych stołach spożywają Kolację Wigilijną. Spotykają się w gronie życzliwych osób, poznają władze naszego miasta, otrzymują paczkę świąteczną, przeżywają niepowtarzalne, wzruszające chwile, śpiewają wspólnie kolędy z zespołem muzycznym lub orkiestrą. Członkowie ZM PKPS obserwując  uczestników Wigilii stwierdzają, że dla podopiecznych jest to wielkie przeżycie i najpiękniejszy wieczór w roku. Na Wigilię czekają już od listopada. Po zaproszenia zgłaszają się już miesiąc wcześniej, co świadczy o wielkiej potrzebie organizowania spotkań ubogich ludzi przy wspólnym wigilijnym stole. Wpisy do Kroniki PKPS, wypowiedzi dla prasy są dowodem, że pomoc społeczna jest tym ludziom bardzo potrzebna.
  • codzienna pomoc podopiecznym - rozmowy, udzielanie rad, wskazówek, pomocy, kierowanie ich do odpowiednich instytucji pomocy społecznej. Są to ludzie nieporadni życiowo, którzy niespodziewanie tracą pracę, rentę i z dnia na dzień pozostają bez środków do życia.

 

Wszystkie osoby chętne do współpracy z Polskim Komitetem Pomocy Społecznej zapraszamy do kontaktu z Haliną Cechą – Prezes Zarządu pod numerem telefonu: 32 2625931 bądź w siedzibie zarządu ul. Adamieckiego 13/3, 41-303 Dąbrowa Górnicza.