PoWtŚrCzPtSoNd
0102030405
06070809101112
13141516171819
2021 2223242526
2728293031

Udostępnij:

Debata na temat mediacji rodzinnych

Wtorek, 21 października, 2014, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

Debata panelowa inaugurująca projekt “Mediacje rodzinne w sytuacji rozwodu – gest miłości dla Twojego dziecka” odbyła się 15 październik 2014 r . w  Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Górniczej. Projekt jest współfinansowany ze środków The Velux Foundations w ramach programu “Bezpieczne dzieciństwo ” Fundacji Dzieci Niczyje.

 

Gośćmi na spotkaniu były znakomite Panie - prof. Zofia Dołęga -psycholog,  ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Katowicach , która przybliżała nam problematykę więzi rodzinnych i ich znaczenia dla prawidłowego rozwoju dziecka. Wypowiedź Profesor była bardzo ważnym elementem debaty, wielokrotnie przywoływanym przez uczestników.

 

Następnie - Ewa Wiśniewska – Sobel- mediatorka , moderatorka Okrągłego Stołu Organizacji Mediatorów, która zapoznała zebranych z ideą Okrągłego Stołu i podzieliła się informacjami ze spotkań dotyczących przyszłości mediacji, które toczyły się niedawno  m.in w Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego i w Ministerstwie Sprawiedliwości. Integracja środowisk mediatorów może przynieść wymierne korzyści w postrzeganiu problematyki alternatywnych metod rozwiązywania sporów . Do takiej inicjatywy warto się dołączyć.

 

Pani Aleksandra Skwara – psycholog, mediatorka z Polskiego Centrum Mediacji. Dzieliła się z nami swoimi doświadczeniami w wieloletniej pracy z rodzinami w konflikcie. Wystąpienie pn. “Zalety i wady mediacji”, pokazało ważne elementy naszej pracy.

 

Mec. Joanna Krzyk z Kancelarii Radcy Prawnego J. Krzyk – omówiła rolę pełnomocników procesowych w postępowaniu mediacyjnym. Niejednokrotnie strony konfliktu współpracują z pełnomocnikami, dlatego tak ważne jest, aby w procesie mediacyjnym dobrze określić ich zadania i role.

 

Agnieszka Lewandowska,  koordynator ds mediacji przy Sądzie Rejonowym w Sosnowcu omówiła kształtowanie się współpracy pomiędzy Sądem w Sosnowcu a mediatorami i zachęcała do nawiązania bliższych kontaktów.

 

Na koniec Monika Górska – prezeska CKiM Dialog, mediatorka – omówiła dotychczasowe projekty na rzecz rodziny, jakie odejmowało stowarzyszenie. Zachęcała do wspólnego działania na rzecz promowania mediacji, jako sposobu rozwiązywania konfliktów rodzinnych, w najlepiej rozumianym interesie dzieci. Przedstawiła założenia najnowszego projektu , który właśnie się rozpoczął.

 

Spotkanie w Bibliotece toczyło się w atmosferze merytorycznej dyskusji – uczestnicy debaty reprezentowali bardzo różne grupy zawodowe m.in wymiar sprawiedliwości, pomoc społeczną, oświatę , oraz organizacje społeczne działające na rzecz dzieci i ich rodzin.