PoWtŚrCzPtSoNd
0102030405
06070809101112
13141516171819
2021 2223242526
2728293031

Udostępnij:

Inicjatywy obywatelskie dla środowiska

Wtorek, 21 października, 2014, #NGO, #Aktualności

Nowy program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej skierowany jest do wszystkich, którzy mają pomysły na rozwiązanie problemów związanych z ochroną środowiska w skali lokalnej, lecz brak im środków finansowych, a także często wsparcia merytorycznego i organizacyjnego.

 

Program odpowiada na potrzebę rozwoju aktywności społeczeństwa obywatelskiego oraz wzmocnienia zaangażowania pozarządowych organizacji ekologicznych w podnoszeniu świadomości ekologicznej. Pobudza do aktywności w celu rozwiązywania lokalnych problemów związanych z ochroną środowiska. Pozwala on na realizację ekologicznych inicjatyw obywatelskich zgłaszanych przez osoby fizyczne, grupy nieformalne (np. koła gospodyń, czy też koła przyjaciół wsi, miasteczek), małe lokalne fundacje, stowarzyszenia we współpracy z dużymi organizacjami, działającymi na poziomie co najmniej regionalnym.

 

Celem programu jest poprawa środowiska naturalnego poprzez:

  • angażowanie społeczności lokalnej na rzecz zrównoważonego rozwoju;
  • rozwiązywanie lokalnych problemów związanych z ochroną środowiska, w tym tworzenie i wspieranie lokalnych partnerstw;
  • uruchamianie mechanizmów służących trwałej ochronie środowiska naturalnego;
  • usprawnienie zarządzania obywatelskimi działaniami proekologicznymi na poziomie lokalnym.

 

Fundusz otwiera się na ciekawe, wyjątkowe pomysły. Autorzy pomysłów będą mogli skorzystać z doświadczenia sprawdzonych w dotychczasowej działalności organizacji pozarządowych, które staną się jednocześnie koordynatorami projektów grupowych i wnioskującymi o dofinansowanie. Ich zadaniem będzie zebranie minimum 20 pomysłów do realizacji, uzyskanie opinii właściwych samorządów, następnie zebranie zgód właścicieli terenów lub obiektów oraz porozumienie się z pomysłodawcami. Łączna wartość planowanych w takim wniosku przedsięwzięć nie może być mniejsza niż 200 tys. zł i nie większa niż 500 tys. złotych. Szkolenie dla potencjalnych wnioskodawców Narodowy Fundusz zaplanował już na listopad br.

 

Wsparcie małych, lokalnych inicjatyw z poziomu ogólnokrajowego w zaproponowany sposób będzie realizowane po raz pierwszy. Dlatego program finansowy ma charakter pilotażowy, który obejmie pomoc w realizacji co najmniej 200 lokalnych ekologicznych inicjatyw obywatelskich.
 

Termin naboru wniosków od 7 listopda do 31 stycznia 2015 roku.

 

Więcej informacji można znaleźć  w ulotce TUTAJ.