PoWtŚrCzPtSoNd
0102030405
06070809101112
1314 1516171819
20212223242526
2728293031

Udostępnij:

Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku

Wtorek, 14 października, 2014, #NGO, #Aktualności

13 października to dzień, w którym obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku. W tym dniu oddajemy hołd wszystkim dawcom szpiku. Tym faktycznym i tym potencjalnym. To oni dają nadzieję pacjentom, potrzebującym przeszczepienia, na powrót do zdrowia.

 

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Dawcy Szpiku, Fundacja DKMS Polska – największa baza dawców szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych krwi – jak co roku zorganizuje w całej Polsce kilkadziesiąt akcji rejestracji kolejnych potencjalnych dawców.

 

W tym roku, w to szlachetne przedsięwzięcie, zaangażowało się ponad 80 różnych grup inicjatywnych, które rozumiejąc jak ważne jest, aby dawców przybywało, będą zachęcać na akcjach rejestracyjnych mieszkańców swoich miast do dołączenia do bazy DKMS.

 

Lista chorób krwi i szpiku, które można wyleczyć przeszczepieniem jest niemała. Każda z nich przychodzi jak nieproszony gość, w najmniej oczekiwanym momencie, nie pytając o zgodę gospodarza. Szczególnie często spotykaną, jest białaczka. W Polsce, co godzinę komuś stawiana jest ta przerażająca diagnoza. Diagnoza, która budząc lęk, burzy spokój nie jednej rodziny.  Wśród chorych są małe dzieci i młodzież.  Dla wielu z nich jedyną szansą na powrót do zdrowia jest przeszczepienie szpiku kostnego lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Choć w polskim rejestrze centralnym zarejestrowanych jest ponad 700 tysięcy potencjalnych dawców, wciąż co piąty pacjent nie znajduje swojego bliźniaka genetycznego. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby dawców stale przybywało. 

 

Rejestracja potencjalnych dawców szpiku polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu, specjalnymi pałeczkami, wymazu z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka. Zarejestrować może się każdy ogólnie zdrowy człowiek w wieku od 18 do 55 roku życia. Wymagany jest dokument z numerem PESEL.

 

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:

Data: 15 października 2014

Godziny: 10:00 – 16:00

Miejsce: Techniczne Zakłady Naukowe

Adres: ul. Łańcuckiego 10, Dąbrowa Górnicza

 

***

O Fundacji:

Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska, działająca od 2008 roku, jako niezależna organizacja non-profit, od początku działalności przebadała i zarejestrowała ponad 550 tysięcy potencjalnych dawców komórek macierzystych i jest tym samym największą bazą w Polsce.

 

Już ponad 1000 osób z bazy DKMS podarowało cząstkę siebie innym dając im tym samym szansę na wygranie walki z białaczką. Jako jedyna baza potencjalnych dawców szpiku w Polsce, Fundacja DKMS posiada możliwość rejestracji dawców za pomocą pałeczek do poboru wymazu z błony śluzowej. Ta innowacyjna metoda pozwala na samodzielne pobranie wymazu, z którego, tak jak z krwi, oznaczane są cechy zgodności tkankowej.