PoWtŚrCzPtSoNd
010203 0405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Udostępnij:

Sposób na aktywizację

Piątek, 3 października, 2014, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

W Dąbrowskim Centrum Integracji Społecznej uczestniczą osoby długotrwale bezrobotne, a często też bezdomne, skierowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Jadna edycja projektu trwa 7 miesięcy, ale podopieczni mogą przebywać maksymalnie 18 miesięcy. Przez cały okres uczestnictwa otrzymują świadczenie integracyjne w wysokości pełnego zasiłku dla osób bezrobotnych (wyjątkiem jest okres próbny), refundowane przez Urząd Pracy.

 

Uczestnicy w ramach poszczególnych pracowni uczą się zawodu, aby móc starać się o pracę w danej branży. Biorą też udział w szeregu zajęć mających na celu rozwinięcie w nich nawyku pracy. Rozwiązaniem, które dobrze przygotowuje osoby długotrwale bezrobotne do pracy "na zewnątrz", są bezpłatne praktyki zawodowe u pracodawcy. Centrum ściśle współpracuje z pracodawcami z Dąbrowy Górniczej w zakresie organizowania praktyk. Doradca zawodowy - Monika Wyłupek, wyszukuje oferty pracy na stronach internetowych, w prasie oraz korzystając z Powiatowego Urzędu Pracy, poleca usługi uczestników i usługi Centrum. Dzięki praktykom uczestnicy poznają realia funkcjonowania rynku pracy, pracodawca zaś ma mozliwość sprawdzenia i oceny kwalifikacji zawodowych praktykantów. W ten sposób podopopieczni odbyli praktyki w firmach ogólnobudowlanych, restauracjach oraz przedszkolu i to dzięki praktykom otrzymali zatrudnienie.

 

Pracownicy Dąbrowskiego Centrum Integracji Społecznej zdają sobie sprawę, że dla wielu uczestników to tak na prawdę jedyny kontakt z pracodawcą. Wierzą jednak, że warto podjąć ten wysiłek, a korzyści płynące z tej formy aktywizacji są obopólne.