PoWtŚrCzPtSoNd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
29 30

Udostępnij:

Zmiany w CIS

Poniedziałek, 29 września, 2014, #NGO, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

Uczestnicy Centrum Integracji Społecznej wykorzystali lato w pełni aż do ostatnich słonecznych dni. Budynek CIS, choć przeszedł gruntowną renowację w ciągu ostatnich kilku miesięcy, dzięki pracom wykończeniowym wygląda jak odmieniony.

Prace remontowe polegały na: wykonaniu bramy wjazdowej na teren ośrodka, dobudowaniu schodów ewakuacyjnych wraz z balustradą, wykonaniu lamperii z tynku mozaikowego, pomalowaniu elewacji budynku. Pracownia zieleni miejskiej wykonała dekoracje i meble ogrodowe z drewna oraz ubarwiła otoczenie CIS kwiatami.

Znajdujące się w Ząbkowicach przy ul. Wapiennej 17 Centrum Integracji Społecznej zostało założone przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne na potrzeby współfinansowanego z EFS projektu pod nazwą „Dąbrowskie Centrum Integracji Społecznej”. Jego celem jest pomoc w znalezieniu zatrudnienia długotrwale bezrobotnym i bezdomnym mieszkańcom Dąbrowy Górniczej po 45. roku życia. Podczas siedmiomiesięcznego szkolenia zawodowego pod okiem  instruktora, uczestnicy nabywają umiejętności  teoretycznych i praktycznych z zakresu programu działających tu pracowni: gastronomicznej, zieleni miejskiej, ogólnobudowlanej i malarsko-wykończeniowej. Kiedy ruszał Dąbrowski CIS, w czerwcu ubiegłego roku, było widać ogrom prac jaki stoi przed jego uczestnikami. Zarówno pomieszczenia wewnątrz budynku, jak też jego elewacja i obejście wokół, były w złym stanie. Już dziś widać owoce pracy beneficjentów projektu. Budynek schroniska będący również siedzibą CIS-u, wymagał gruntownego remontu. Uczestnicy pracowni malarsko – wykończeniowej wyremontowali pomieszczenia biurowe, w których mieści się CIS, świetlicę, korytarze, kuchnię, pokoje a także 2 łazienki. Oprócz zajęć w pracowniach, uczestnicy biorą udział w warsztatach poszukiwania zatrudnienia z doradcą zawodowym oraz w warsztatach psychoedukacyjnych z psychologiem. Korzystają również z poradnictwa indywidualnego, mogą także liczyć na wsparcie pracownika socjalnego i prawnika. Odbudowanie wiary we własne siły, profesjonalnie przygotowane CV oraz możliwość skutecznego poszukiwania pracy i  kontaktu z potencjalnym pracodawcą  zaowocowały znalezieniem zatrudnienia przez 6 uczestników Centrum.

Centrum to miejsce, gdzie następuje odbudowa równowagi w działaniach systemu pomocy społecznej z uznaniem, że dla wielu osób i rodzin wymiar zawodowy jest i będzie ważny, może nastąpić poprzez wprowadzenie istotnych zmian i nowych rozwiązań. Dzięki zmianom odbiorca pomocy społecznej stanie się podmiotem tego systemu, mającym większy niż dotychczas, wpływ na pokonanie swojej trudnej sytuacji życiowej, poprzez nie tylko współpracę z pracownikiem socjalnym, ale także poprzez świadomy wybór oferowanych usług socjalnych. Zmiany w systemie pomocy społecznej mają przyczynić się do tego, aby przyznawane świadczenia, oferowane usługi socjalne w tym praca socjalna odpowiadały rzeczywistym potrzebom i możliwościom osób i rodzin, a zastosowane mechanizmy bardziej mobilizująco i aktywizująco wpływały na ich postawy oraz poprawę gotowości aktywnego udziału w życiu publicznym, w tym współdziałania w lokalnym środowisku społecznym. Wciąż bardzo trudnym okazuje się, nie samo znalezienie propozycji zatrudnienia dla uczestnika ale jego mobilizacja do tego aby podjął pracę, czy spróbował pójść na konkretną rozmowę kwalifikacyjną. W tej sferze jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Wieloletnie korzystanie ze wsparcia systemu opieki społecznej powoduje, że uczestnicy nie wyobrażają sobie dalszego funkcjonowania. Centrum to miejsce gdzie to podejście staramy się zmieniać.