PoWtŚrCzPtSoNd
01020304050607
08091011121314
1516 1718192021
22232425262728
2930

Udostępnij:

VII OFIP

Wtorek, 16 września, 2014, #Współpraca z miastem, #NGO, #Aktualności, #Dąbrowskie Forum Organizacji Pozarządowych

14 września w Warszawie odbyło się organizowane raz na trzy lata VII Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych. Na Pikniku Organizacji Pozarządowych na Krakowskim Przedmieściu nie zabrakło również dąbrowskich działaczy.

 

Sesję otwierającą tegoroczny OFIP zainaugurował Piotr Frączak – prezes OgólnopolskiejFederacji Organizacji Pozarządowych. Podczas swojej przemowy wspomniał o Dąbrowskich Komitetach Obywatelskich, a na jego ręce widniała opaska 100-lecia pierwszych Komitetów i Straży Obywatelskiej w Dąbrowie Górniczej.

 

W tegorocznym VII OFIP-e podobnie jak w ostatnim wzięli udział przedstawiciele Dąbrowskiego Forum Organizacji Pozarządowych. Na OFIP wybierali się pracownicy Biura Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej dąbrowskiego magistratu wspólnie z przedstawicielami: Stowarzyszenia Zielone Zagłębie, Fundacji Godne Życie, Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Stowarzyszenia Pszczelarzy w Dąbrowie Górniczej, PTTK, Dąbrowskiej Spółdzielni Socjalnej Vendo, Stowarzyszenia NEURON, CISV Polska oraz Fundacji dr Clown.

 

Na wspólnym stoisku, na którym zaprezentowany został dorobek dąbrowskich stowarzyszeń uczestniczących w tegorocznym OFIP-e,  dodatkowo mieszkańcy stolicy mogli zapoznać się z materiałami Speleoklubu Dąbrowa Górnicza, Stowarzyszenia Rekreacyjno - Sportowego Aktywna Dąbrowa, Stowarzyszenia Ziemia i My - Centrum Edukacji Ekologicznej, Polskiego Towarzystwa Kulturalnego, Hufca ZHP Dąbrowa Górnicza, Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego o/Dąbrowa Górnicza, Spółdzielni Socjalnej ReAkcja oraz Stowarzyszenia Dar serca. Na stoisku Dąbrowy Górniczej można było zapoznać się z procedurą Dąbrowskiego Budżet Partycypacyjnego i wesprzeć zbiórkę publiczną, której celem jest uczczenie obywatelskich korzeni Dąbrowy Górniczej (100 – lecia pierwszych Komitetów i Straży Obywatelskich).

 

Dąbrowa Górnicza była także współorganizatorem sesji pn.: „Białe małżeństwo? NGO a samorządy” , a nasi przedstawiciele byli panteistami i ekspertami w  licznych seminariach i sesjach tematycznych i OFIP-u i odbywającego się 16 września Ogólnopolskim Forum Pełnomocników ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.

 

Podczas sesji zamykającej VII Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej  Bronisław Komorowski wręczał odznaczenia za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej. Wśród uhonorowanych znalazł się Piotr Drygała – kierownik Biura Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.