PoWtŚrCzPtSoNd
01020304050607
080910 11121314
15161718192021
22232425262728
2930

Udostępnij:

Dąbrowska delegacja

Środa, 10 września, 2014, #Współpraca z miastem, #NGO, #Dąbrowskie Forum Organizacji Pozarządowych

 

 

 

 

 

Już w najbliższą niedzielę w Warszawie rusza organizowane raz na trzy lata VII Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych. To trzy dni licznych sesji tematycznych i piknik na Krakowskim Przedmieściu. Nie zabraknie, tam i dąbrowskich działaczy.

W tegorocznym VII OFIP-e podobnie jak w ostatnim wezmą udział przedstawiciele Dąbrowy Górniczej. Na OFIP wybierają się wspólnie z pracownikami Biura Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej dąbrowskiego magistratu, działacze organizacji zrzeszonych w Dąbrowskim Forum Organizacji Pozarządowych: Stowarzyszenie Zielone Zagłębie, Fundacja Godne Życie, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Stowarzyszenie Pszczelarzy w Dąbrowie Górniczej, PTTK, Dąbrowska Spółdzielnia Socjalna Vendo, Stowarzyszenie NEURON, CIVS, Fundacja dr Clown.

Planujemy organizację wspólnego stoiska, na którym zaprezentujemy dorobek dąbrowskich stowarzyszeń uczestniczących w tegorocznym OFIP-e, a dodatkowo na stoisku będzie można zobaczyć materiały Speleoklubu Dąbrowa Górnicza, Stowarzyszenia Rekreacyjno - Sportowego Aktywna Dąbrowa, Stowarzyszenia Ziemia i My - Centrum Edukacji Ekologicznej, Polskiego Towarzystwa Kulturalnego, Hufca ZHP Dąbrowa Górnicza, Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego o/Dąbrowa Górnicza, Spółdzielni Socjalnej ReAkcja oraz Stowarzyszenia Dar serca. Na stoisku Dąbrowy Górniczej będzie można też zapoznać się z procedurą Dąbrowskiego Budżet Partycypacyjnego i wesprzeć zbiórkę publiczną, której celem jest uczczenie obywatelskich korzeni Dąbrowy Górniczej (100 – lecia pierwszych Komitetów i Straży Obywatelskich).

Dąbrowa Górnicza jest także współorganizatorem sesji pn.: „Białe małżeństwo? NGO a samorządy” , a nasi przedstawiciele będą panteistami i ekspertami w  licznych seminariach i sesjach tematycznych i OFIP-u i odbywającego się 16 września Ogólnopolskim Forum Pełnomocników ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi

Ogólnopolskie Forum Inicjatyw Pozarządowych to cykliczna impreza, która odbywa się raz na trzy lata w Warszawie. Pierwszy OFIP miał miejsce w 1996 roku. W OFIP-ie biorą udział przedstawiciele organizacji pozarządowych, samorządów, administracji publicznej i biznesu. Wiodącym wydarzeniem każdego Forum jest konferencja poświęcona współpracy wewnątrz sektora pozarządowego oraz relacjom organizacji z partnerami zewnętrznymi. Towarzyszą jej różne formy prezentacji działań organizacji pozarządowych przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych osób. W tym roku będzie to Tydzień Obywatelski, którego wydarzenia rozpoczną się w poniedziałek 8 września i zostaną zwieńczone Piknikiem Inicjatyw Obywatelskich 14 września na Krakowskim Przedmieściu. 14 i 15 odbywać się będzie Konferencja z licznymi sesjami tematycznymi, a dzień później 16 września odbędzie się Ogólnopolskim Forum Pełnomocników ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.

Głównym zagadnieniem tegorocznej konferencji będzie praca nad wewnętrzną strategią rozwoju sektora obywatelskiego. Omawiane będą efekty debat na Regionalnych Forach Inicjatyw Pozarządowych, które odbywają się w całym kraju. W związku z obchodami 25-lecia pierwszych wolnych wyborów uczestnicy przyglądać się będą dorobkowi sektora pozarządowego z perspektywy całego okresu transformacji, oceniać jego dokonania i stawiać wyzwania na przyszłość przed sektorem NGO. Ponadto przyjrzą się kształtowaniu i roli tradycji obywatelskich podczas obchodów 100-lecia powstania Komitetów Obywatelskich i 200 rocznicy założenia Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności.

Pozarządowe i Obywatelskie święto zakończy wystąpienie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i uroczyste odznaczenie zasłużonych działaczy społecznych.

Zobacz jak DFOP był na VI OFIP w 2011

Więcej o VII OFIP 2014