PoWtŚrCzPtSoNd
010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
2526272829 3031

Udostępnij:

Dąbrowa Górnicza - Dąbrowski Kufer Skarbów

Piątek, 29 sierpnia, 2014, #Aktualności, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

Kończą się wakacje i wakacyjny projekt Stowarzyszenia Civitas dla dzieci z tzw. dzielnic zielonych Dąbrowy Górniczej pt. „Dąbrowski Kufer Skarbów”.

W okresie lipiec- sierpień dzieci w Okradzionowie, Antoniowie i Ujejscu brały udział w cyklu zajęć   prowadzonych przez trenerów-animatorów z wykorzystaniem różnorodnych metod i technik.

Dzieci zainspirowane  istniejącymi  legendami o regionie  tworzyły własne opowieści, ilustrując je rysunkami. Nowe legendy wystawione zostały w formie tradycyjnego teatrzyku obrazkowego   Uczestnicy tworzyli także elementy strojów regionalnych, kapelusze i wianki. Bawili się w gry i zabawy, w które bawili się kiedyś ich rodzice i dziadkowie, a które dziś są często zapomniane.

Na zakończenie cyklu zaplanowano dwie  całodniowe imprezy plenerowe: Rodzinny Festiwal Tradycji i Folkloru. W klimacie  integracji międzypokoleniowej; starsi: rodzice, dziadkowie, wspólnie z prowadzącymi animatorami przypominać będą  gry  i zabawy, w które bawili się jako dzieci, a które dziś są już mało lub w ogóle nieznane. Dla całych rodzin, przygotowana została gra terenowa ze specjalnymi zadaniami, rodzaj „podchodów”.

 

W minioną sobotę Festiwal Tradycji i Folkloru odbył się w Antoniowie, w kolejną sobotę, 30 sierpnia zapraszamy do  Tucznawy. Założeniem projektu „Dąbrowski Kufer Skarbów” było zachęcenie dzieci w wieku 6-12 lat, mieszkańców dzielnic z tzw. terenów zielonych Dąbrowy Górniczej  oraz wszystkich mieszkańców miasta Dąbrowa Górnicza do wspólnego wielopokoleniowego udziału w kulturze, pielęgnowania regionalnych tradycji, również w życiu codziennym.  Poznanie historii i specyfiki własnego regionu w połączeniu z tradycjami własnej rodziny wpłynie na wzmocnienie więzi rodzinnych, więzi ze społecznością lokalną oraz  zbuduje poczucie naturalnej przynależności.

 

Projekt współfinansowany przy udziale środków Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej