PoWtŚrCzPtSoNd
010203040506
07080910111213
1415161718 1920
21222324252627
28293031

Udostępnij:

Sztuka bez barier

Piątek, 18 lipca, 2014, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

W połowie lipca dąbrowscy artyści wystąpili w projekcie pn. Sztuka bez barier drogą do integracji i rozwoju – Międzynarodowa Prezentacja Dorobku Artystów realizowanym przez Centrum Rehabilitacji w Grudziądzu im. ks. Biskupa Jana Chrapka.

 

To zakrojone na szeroką skalę przedsięwzięcie zorganizowane zostało w pięknie położonym zamku biskupów pułtuskich, w którym obecnie znajduje się „Dom Polonii”.

 

Wśród wielu artystów z różnych stron Polski, Czech, Litwy itd. znaleźli się także założyciele dąbrowskiej fundacji „Wygrajmy Razem” Łukasz Baruch i Karolina Żelichowska.

 

 

 

 

 

Dąbrowianie zostali zaproszeni do udziału w niezwykłym widowisku muzyczno-poetyckim pt. „Wołaniem wołam Cię”. Spektakl stanowił przegląd twórczości poetyckiej Ernesta Brylla, do wierszy którego muzykę (specjalnie na tę okazję) skomponował gdański kompozytor – Piotr Ulatowski.

 

Przedstawienie wyreżyserował współpracujący z Centrum Rehabilitacji wokalista i aktor – Zbigniew Kulwicki.

 

Przed dwójką dąbrowskich społeczników i pasjonatów, jak również przed innymi artystami widowiska (wśród nich znani z dąbrowskich koncertów fundacji „Wygrajmy Razem”: Grzegorz Dowgiałło, Przemek Cackowski, Monika Czerczak) stanęło niezwykle trudne zadanie interpretacji utworów znakomitego poety.

 

Dodatkową trudnością (zwłaszcza dla niewidzących, jak Baruch, czy Dowgiałło) była potrzeba samodzielnego poruszania się po scenie i zastosowanie gry aktorskiej.

 

Próby trwały przez 3 dni po kilkanaście godzin dziennie. Artystów motywował prestiż przedsięwzięcia, a także to, iż byli pierwszymi wykonawcami powstałych utworów.

 

Ogromną wartością stała się możliwość twórczego rozwoju i świadomość uczestnictwa w czymś, co było tworzone od podstaw przez cały zespół spektaklu.

 

Na szczęście ciężka praca opłaciła się i wszystko wypadło niezwykle pomyślnie, a publiczność nagrodziła artystów gromkim aplauzem.

 

Wśród wielu znakomitych gości na widowni zasiedli m.in. były Wicepremier Longin Komołowski i wspaniała polska aktorka – Maja Komorowska, która osobiście gratulowała każdemu z artystów.

 

Należy dodać, że przedstawienie, które zapowiedziała znana dziennikarka – Zofia Czernicka miało swoją premierę we wrześniu ubiegłego roku na deskach teatru w Grudziądzu.

 

Projekt pn. „Wołaniem wołam Cię” został sfilmowany przez patrona medialnego – TV „Polonia” i niebawem ma zostać wyemitowany, dzięki czemu „Sztuka bez barier” będzie miała szansę dotrzeć do odbiorców w kraju i za granicą.