PoWtŚrCzPtSoNd
010203040506
070809 10111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Udostępnij:

Rusza Letnia Akademia Seniora

Środa, 9 lipca, 2014, #Aktualności

Rusza wakacyjny projekt Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej!

 

W dniach od 14 lipca do 17 września zapraszamy zarówno słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku jak i wszystkich seniorów z Dąbrowy Górniczej i okolic do udziału w BEZPŁATNYM projekcie "LAS - Letnia Akademia Seniora". W ramach projektu zapraszamy na:

 

Sportowe poniedziałki:

Naukowe środy:

 

Kulturalne czwartki – wspólne wyjścia do:

- joga na świeżym powietrzu,

- siłownia pod chmurką,

- tai chi,

- nordic walking

- spływ kajakowy

- wykłady i warsztaty a wśród tematów m.in.:

-„Izrael-historia i kultura”,

-"Ile waży nasz układ odpornościowy?",

-„Jak rządzić swoim czasem, czyli co robić by się nie nudzić i nie marnować czasu”

-,„Teściowa nie taka zła jak ją malują”,

- „Stres-jak go oswoić”

- teatru i opery,

-wieczorki literackie,

- wycieczki m.in. do Warszawy do Muzeum Powstania Warszawskiego, Teatru Rozrywki w Chorzowie, zwiedzanie zamków na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

 

 

 

Szczegółowy harmonogram projektu: WWW.wsb.edu.pl/utw

"LAS" to świetna alternatywa dla wszystkich tych, którzy planują spędzić lato w mieście, a nie chcą rezygnować z aktywności. Projekt „LAS" potrwa od 14 lipca do 15 września, czyli pełne dwa miesiące, podczas których Seniorzy będą mogli brać udział w: zajęciach sportowo ruchowych, takich jak joga, tai chi, siłownia pod chmurką w Parku Zielona, wykładach i spotkaniach z podróżnikami, psychologami, przedstawicielami władz miasta oraz brać udział w wydarzeniach kulturalnych. Nie zabraknie też kilku jednodniowych wycieczek. Każdy z uczestników LASu sam będzie mógł wybrać, która forma aktywności podoba mu się najbardziej, i w której chce uczestniczyć. Co jest równie ważne do planowanych aktywności będzie mógł zaprosić swoich bliskich – rodzinę i znajomych.  W tym miejscu można by zadać pytanie – dlaczego i po co to robimy, ale odpowiedź jest krótka i prosta – wszyscy będziemy kiedyś seniorami, i o tym już dziś musimy pamiętać.

 

 

Zapisy i kontakt:

mgr Katarzyna Sienkiewicz-Leboch

tel. 32 295 93 93

mgr Daria Słonecka

tel. 32 295 93 10

 

Organizator:

Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej

Ul. Cieplaka 1 C

mgr Daria Słonecka

tel. 32 295 93 10

dslonecka@wsb.edu.pl

mgr Katarzyna Sienkiewicz-Leboch

tel. 32 295 93 93


Więcej o projekcie…

  • Jak narodził się pomysł na tego typu aktywność skierowaną do seniorów w czasie wakacji? Uznaliśmy, że wiele osób w naszym regionie,  zwłaszcza w okresie letnim, nie może pozwolić sobie na wyjazd, wczasy czy wypoczynek. Z różnych względów: rodzinnych, ekonomicznych lub po prostu z braku towarzystwa. Z drugiej strony wakacje są "sezonem ogórkowym", w którym niewiele się dzieje. Mało jest imprez, wydarzeń kulturalnych, bo te kończą się wraz z końcem czerwca.  Postanowiliśmy to wykorzystać i zaproponować szereg atrakcji  uszytych specjalnie na miarę potrzeb osób po pięćdziesiątym roku życia i tym spośród seniorów, którzy zamierzają spędzić lato w mieście postanowiliśmy dać możliwość przebywania we wspólnym gronie podczas wielu ciekawych inicjatyw.

  • Co oferujemy seniorom z terenu Zagłębia i okolic? Przede wszystkim mile i atrakcyjnie spędzony czas, mnóstwo atrakcji, rozrywki i możliwość wspólnej integracji ze środowiskiem seniorów działającym przy naszym uniwersytecie. Nasz projekt "LAS" ma być nie tylko ciekawą alternatywą spędzania wakacji w Dąbrowie, która jak sama nazwa projektu wskazuje, ma wiele do zaoferowania, zarówno pod względem przyrodniczym, rekreacyjnym  jak i sportowym, ale też ma zaktywizować seniorów i zachęcić ich do wyjścia z domu tym bardziej, że lato temu sprzyja.

  • Z czego składa się „LAS”? Dla lepszego rozeznania i planowania obowiązków rodzinnych Propozycje dla seniorów postanowiliśmy podzielić na konkretne i stałe aktynowości.  Do zaproponowania mamy np.:  sportowe poniedziałki, naukowe środy i kulturalne czwartki. W każdy z tych dni, co tydzień, przez dwa miesiące, seniorzy będą mogli dobrowolnie i bezpłatnie korzystać z organizowanych przez nas wydarzeń. Wyjątkiem będą jedynie wspólne wyjścia do kina czy muzeum, gdzie uczestnicy będą musieli we własnym zakresie pokryć koszty biletów – jednak te, dzięki współpracy z wieloma instytucjami kultury będą dużo niższe i konkurencyjne w stosunku do normalnych cen. W niektóre weekendy natomiast,  seniorom oraz ich rodzinom proponować będziemy dodatkowe atrakcje w postaci wspólnych spotkań, wyjazdów, jednodniowych wycieczek.

Nie ukrywamy, że nasz projekt ma na celu promowanie aktywnego uczestnictwa osób po pięćdziesiątym roku życia i zaangażowanie ich w działalność  na rzecz naszego miasta i uniwersytetu, który od października 2014 roku szykuje sporo atrakcji, w tym planuje przeprowadzenie kilku projektów o charakterze społeczno-obywatelskim.  Chcemy pokazać seniorom, że angażując się w działalność uniwersytetu mogą dalej w sposób przyjemny, pogłębiać swoją wiedzę, poprzez ciekawe tematy wykładów i spotkań. Chcemy pokazać im, że mogą również inwestować czas spędzony na naszym Uniwersytecie w swój rozwój osobisty  dzięki udziałowi w warsztatach, rozwijać swoje pasje, realizować się na wielu polach aktywności społecznych, a przede wszystkim - chcemy pokazać, że wszystko to, co robią i czego dokonają w ramach działalności naszego Uniwersytetu jest dla nas ważne, cenne i przede wszystkim potrzebne - nie tylko nam, ale i całej lokalnej społeczności. W tym miejscu można by zadać pytanie – dlaczego i po co to robimy, ale odpowiedź jest krótka i prosta – wszyscy będziemy kiedyś seniorami, i o tym już dziś musimy pamiętać.

Projekt „LAS-  Letnia Akademia Seniora” potrwa od 14 lipca do 15 września, czyli pełne dwa miesiące, podczas których Seniorzy będą mogli brać udział w: zajęciach sportowo ruchowych, takich jak joga, tai chi, siłownia pod chmurką w Parku Zielona, wykładach i spotkaniach z podróżnikami, psychologami, przedstawicielami władz miasta oraz brać udział w wydarzeniach kulturalnych – takich jak wspólne, grupowe  wyjścia do kina, muzeów. Nie zabraknie też kilku jednodniowych wycieczek.