PoWtŚrCzPtSoNd
01
0203040506 0708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30

Udostępnij:

Dąbrowa gminą przyjazną ES

Piątek, 6 czerwca, 2014

Dąbrowa Górnicza wraz z Częstochową i Mikołowem, znalazła się wśród laureatów nagrody Gmina Przyjazna Ekonomii Społecznej. Wręczenie nagród odbyło się 5 czerwca 2014 r. w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej podczas seminarium „Ekonomia społeczna – współpraca się opłaca”.

 

Witając gości Prezydent Zbigniew Podraza podkreślał, iż na ekonomię społeczną z różnych perspektyw: idei, polityk publicznych, finansowej czy obywatelskiej. „Niezależnie jednak od ujęcia teoretycznego ważne jest, że podmioty ekonomii społecznej mogą pełnić różne funkcje. Integracja społeczna i działalność na rynku pracy, dostarczanie usług publicznych ,dostarczanie usług o charakterze wzajemnym, świadczenie usług na otwartym rynku pracy, dostarczanie dóbr publicznych i rozwój wspólnot lokalnych oraz działalność handlowa czy produkcyjna to tylko niektóre obszary, w których ich obecność pozwala na lepszą odpowiedź na potrzeby lokalne”-zauważył Prezydent.

„Mam nadzieję, że w przyszłości pojęcie ekonomii społecznej będzie mocniej funkcjonować i te warunki wspierania działalności będą lepsze. To pojęcie zaczyna mocno pracować, pokazuje, jak zmienia się nasze otoczenie, w którym i przedsiębiorstwa, i organizacje społeczne, miasta, gminy coraz więcej mówią o odpowiedzialności społecznej, o warunkach funkcjonowania ekonomii w tym kontekście. To bardzo ważne” – podkreślił Wicemarszałek Województwa Śląskiego Kazimierz Karolczak wręczając nagrody.

Seminarium organizowane przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Katowicach skierowane było do pracowników i wolontariuszy jednostek samorządu terytorialnego, instytucji pomocy i integracji społecznej, publicznych służb zatrudnienia, organizacji pozarządowych i podmiotów ekonomii społecznej z terenu województwa śląskiego. Cel spotkania to przede wszystkim przedstawienie modeli i doświadczeń w zakresie współpracy międzyinstytucjonalnej w obszarze ekonomii społecznej. W programie przewidziano spotkania m.in. panel z udziałem przedstawicieli nagrodzonych gmin, podejmujących aktywną działalność na rzecz rozwoju sektora ekonomii społecznej.

Dzięki współpracy ROPS z Urzędem Miejskim w Dąbrowie Górniczej udało się zorganizować również mini targi ES, podczas których podmioty z Dąbrowy Górniczej mogły zaprezentować swoje produkty i usługi.

Seminarium połączone zostało z uroczystym wręczeniem nagród laureatom konkursu „Gmina przyjazna ekonomii społecznej”. Celem konkursu był wybór trzech gmin, które są najbardziej zaangażowane w rozwój sektora ekonomii społecznej w województwie śląskim, a także najaktywniej wspierają i współpracują z podmiotami ekonomii społecznej funkcjonującymi na jej terenie. Konkurs ma również przyczynić się do promowania idei przedsiębiorczości społecznej wśród jednostek administracji publicznej i mieszkańców regionu.