PoWtŚrCzPtSoNd
01020304
05060708091011
12131415161718
192021 22232425
262728293031

Udostępnij:

Rada Pożytku w CIS

Środa, 21 maja, 2014, #Rada Działalności Pożytku Publicznego

W dniu 9 maja 2014 r. w siedzibie Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego w Dąbrowie Górniczej odbyło się koleje posiedzenie Rady Pożytku. Przedmiotem spotkania było zapoznanie się z działalnością dąbrowskiego Centrum Integracji Społecznej.

 

W pierwszej części spotkania wiceprezes ChSD p. Beata Szczygieł przedstawiła informację dotyczącą formalno-prawnych aspektów funkcjonowania CIS, p. Mariusz Tarnówka – informację dotyczącą funkcjonowania dąbrowskiego Centrum. Zebranym przekazana została informacja, iż znajdujące się w Ząbkowicach przy ul. Wapiennej 17 Centrum Integracji Społecznej zostało założone przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne na potrzeby współfinansowanego z EFS projektu pod nazwą „Dąbrowskie Centrum Integracji Społecznej”. Jego celem jest pomoc w znalezieniu zatrudnienia długotrwale bezrobotnym i bezdomnym mieszkańcom Dąbrowy Górniczej po  45. roku życia. Podczas siedmiomiesięcznego szkolenia zawodowego pod okiem  instruktora, uczestnicy nabywają umiejętności  teoretycznych i praktycznych z zakresu programu działających tu pracowni: gastronomicznej, zieleni miejskiej, ogólnobudowlanej i malarsko-wykończeniowej.  Kiedy  ruszał Dąbrowski CIS, w czerwcu ubiegłego roku, było widać ogrom prac jaki stoi przed jego uczestnikami. Zarówno pomieszczenia wewnątrz budynku, jak też jego elewacja i obejście wokół, były w złym stanie. Już dziś widać owoce pracy beneficjentów projektu. Budynek schroniska będący również siedzibą CIS-u, wymagał gruntownego remontu. Uczestnicy pracowni malarsko – wykończeniowej wyremontowali pomieszczenia biurowe, w których mieści się CIS, świetlicę, korytarze, kuchnię, pokoje a także 2 łazienki. Oprócz zajęć w pracowniach, uczestnicy biorą udział w warsztatach poszukiwania zatrudnienia z doradcą zawodowym oraz w warsztatach psychoedukacyjnych z psychologiem. Korzystają również z poradnictwa indywidualnego, mogą także liczyć na wsparcie pracownika socjalnego i prawnika. Odbudowanie wiary we własne siły, profesjonalnie przygotowane CV oraz możliwość skutecznego poszukiwania pracy i  kontaktu z potencjalnym pracodawcą  zaowocowały znalezieniem zatrudnienia przez 6 uczestników Centrum. Projekt obejmie docelowo wsparciem 60 osób bezrobotnych lub bezdomnych, którzy w 3 edycjach będą aktywnie uczestniczyć w programie reintegracji społeczno-zawodowej. W lutym 2015r. Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne kończy realizację projektu "Dąbrowskie Centrum Integracji Społecznej” natomiast Centrum pozostaje, otrzymany status umożliwia  dalsze działania.

Po wysłuchaniu prezentacji zebrani dyskutowali nad możliwościami wsparcia działalności Centrum po okresie projektowym oraz działaniach zmierzających do promocji działań CIS w środowisku lokalnym (oferta na wykonanie usług zgodnych z profilem pracowni Centrum).
 

Zebrani zarekomendowali wypracowanie planu rozwoju CIS, pokazującego możliwości finansowania podmiotu w 2015 roku przy udziale przedstawicieli Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej ( Wydziału Zdrowia, Polityki Społecznej i Aktywizacji Zawodowej oraz Biura Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej), Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Powiatowego Urzędu Pracy. Zgodnie z ustaleniami dokument ma zostać opracowany w okresie wakacyjnym.
 

W wolnych wnioskach p. Grzegorz Wójkowski zaprosił Radę do udziału w projekcie „Modele Rady Działalności Pożytku Publicznego”.