PoWtŚrCzPtSoNd
01020304
05060708091011
1213 1415161718
19202122232425
262728293031

Udostępnij:

Weekendy sportowe dla niepełnosprawnych

Wtorek, 13 maja, 2014, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych "Start" zaprasza osoby niepełnosprawne do udziału w weekendach sportowych, które odbędą się w dniach 17-18 maja, 24-25 maja i 31 maja - 1 czerwca w Wiśle.

Wydarzenie zostanie zorganizowane w ramach ogólnopolskiego projektu "Cykl weekendów sportowych, weekendów turystyki kwalifikowanej i obozów sportowych aktywizujących osoby niepełnosprawne", który jest współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.


Podczas weekendów sportowych planowane są: prowadzenie zajęć w wybranych dyscyplinach sportu (w podziale na grupy w zależności od sprawności i stopnia zaawansowania uczestników), indywidualne spotkania z psychologiem i rehabilitantem, a także spotkanie z gościem. Planuje się przyjazd uczestników w sobotę rano i wyjazd w niedzielę po południu. Organizator zapewnia uczestnikom zakwaterowanie, wyżywienie i ubezpieczenie, a także opłaca transport. Celem projektu jest poprawa w funkcjonowaniu codziennym osób z niepełnosprawnościami, zwiększenie aktywności społecznej uczestników poprzez sport, zamiana postaw pasywnych i zależnych u beneficjentów na aktywne i samodzielne, przygotowanie i zachęcenie beneficjentów do dalszego uprawiania sportu oraz poprawa sprawności fizycznej i samoakceptacji beneficjentów.
 

Uczestnikami projektu mogą być osoby z następującymi rodzajami niepełnosprawności: schorzenie narządu ruchu lub schorzenie narządu wzroku. Ich aktywna postawa - dzięki udziale w projekcie - może zostać zauważona w lokalnym środowisku i stać się bodźcem dla innych osób niepełnosprawnych, by podjąć rehabilitację poprzez sport. Rehabilitacja poprzez sport to, obok tak ważnego usprawniania, możliwość integracji, nawiązywania relacji interpersonalnych, dodatkowo motywujących do aktywności fizycznej w towarzystwie grupy. Uprawianie sportu dla osoby niepełnosprawnej to nie tylko możliwość odnoszenia sukcesów na tym polu, ale niejednokrotnie pretekst do wyjścia z domu, przywrócenia do udziału w życiu społecznym. Sport osobie niepełnosprawnej pozwala odnaleźć nową rolę w społeczeństwie, spotkać podobnych sobie, zniwelować wyizolowanie. Osoby niepełnosprawne pokazują, że wiele z nich ma dużo większe możliwości sportowe niż niejedna osoba pełnosprawna.
 

Organizatorem projektu jest Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych "Start", który prowadzi szereg działań w zakresie sportu osób niepełnosprawnych w kilkudziesięciu dyscyplinach sportu paraolimpijskiego i nieparaolimpijskiego. Do jego najważniejszych działań należy organizacja: Mistrzostw Polski i Pucharów Polski w 15 dyscyplinach sportu niepełnosprawnych (ok. 150 zorganizowanych imprez sportowych w ciągu ostatnich dwóch lat), zgrupowań centralnych kadry, obozów sportowych i konsultacji oraz udział członków kadry narodowej w imprezach międzynarodowych. W ramach kadry narodowej sport w procesie szkolenia centralnego uprawia ok. 300 zawodników, a w ramach działalności sportu powszechnego w 52 klubach w Polsce w sport zaangażowanych jest ok. 2500 osób niepełnosprawnych. Zawodnicy Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych "Start" zdobyli 26 z 36 medali na Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie. PZSN "Start" prowadzi również działalność promocyjną i wydawniczą, wydając m.in. pismo "Sport Niepełnosprawnych", książki poświęcone sportowi niepełnosprawnych oraz wystawy fotograficzne.
 

W ramach kolejnych wydarzeń projektu planowane są weekendy turystyki kwalifikowanej i obozy sportowe. Szczegółowe informacje będzie można znaleźć na stronie internetowej www.pzsnstart.eu oraz na fanpage PZSN "Start"  na Facebooku  www.facebook.com/pzsnstart.

Zainteresowanych udziałem w jednym z weekendów sportowych zapraszamy do kontaktu  z koordynatorem projektu: Tomasz Pakuła (tel. 517 787 627, tomasz.pakula@pzsnstart.eu).

Pobierz: