PoWtŚrCzPtSoNd
010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Udostępnij:

Zmieniamy inicjatywę lokalną

Środa, 30 kwietnia, 2014, #Inicjatywa Lokalna

W dniu 22 kwietnia 2014 r. w siedzibie Inkubatora Społecznej Przedsiębiorczości odbyło się spotkanie w sprawie inicjatywy lokalnej. Zobacz jakie rekomendacje zapadły podczas spotkania.

W pierwszej części spotkania zaprezentowano film instruktażowy dotyczący procedury inicjatywy lokalnej. Pani Magdalena Mike z dąbrowskiego Inkubatora przypomniała procedury inicjatywy lokalnej, zgodnie z ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (art.19b), podkreśliła iż w ramach inicjatywy lokalnej mieszkańcy przychodzą nie tylko z pomysłem na realizację konkretnego przedsięwzięcia, ale deklarują współudział w jego realizacji. Współudział może polegać na świadczeniu pracy społecznej, na świadczeniach pieniężnych lub rzeczowych, które posłużą gminie do zrealizowania np.: inwestycji, nagrody w konkursie podczas festynu, ławki do parku, zakupione przez inicjatorów. Podczas spotkania przestawiono zebranym informacje dotyczące funkcjonowania inicjatywy lokalnej w innych miastach Polski (w tym dobre praktyki).

W dalszej części Piotr Drygała, kierownik Biura Organizacji Pozarządowych i Aktywności Obywatelskiej, omówił kwestie związane z dąbrowską procedurą. W toku dyskusji zwrócono uwagę na brak wyraźnie wydzielonej puli środków na zadania w ramach inicjatywy, jak również zaawansowanie procesów partycypacyjnych w Dąbrowie Górniczej, przez co forma inicjatywy lokalnej nie jest dostatecznie wykorzystana.

W toku dyskusji wyklarowały się następujące propozycje zmian:

  • konieczność zabezpieczenia określonej puli środków na działania związane z inicjatywą lokalną
  • zmiana wniosku składanego przez mieszkańców oraz stworzenie karty oceny wniosku
  • określenie priorytetowych obszarów wsparcia/działań
  • konieczność określenia terminów składania wniosków (np. dwa nabory)
  • konieczność promocji mechanizmu jakim jest inicjatywa lokalna
  • właściwe określenie obszarów wsparcia, by inicjatywa nie zastąpiła stosowanych obecnie i sprawdzających się form współpracy.

Ważnym elementem dyskusji była często przewijająca się podczas spotkania kwestia wykorzystania procedury inicjatywy do zagospodarowania przestrzeni wokół bloków mieszkalnych, porządkując istniejące już ogródki bądź aranżując nowe. Miałoby mieć to charakter dawnych czynów społecznych, gdzie znaczącym miałby być element integracji mieszkańców.

Zebrani ustalili, iż rekomendacje zostaną przekazane Radzie Działalności Pożytku Publicznego Miasta Dąbrowa Górnicza.