PoWtŚrCzPtSoNd
010203040506
07080910111213
1415161718 1920
21222324252627
282930

Udostępnij:

Wspieraj lokalnie

Piątek, 18 kwietnia, 2014, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

Już tylko kilka dni pozostało do złożenia swoich deklaracji podatkowych za rok 2013. Kto jeszcze nie zdążył się rozliczyć ma jeszcze możliwość wsparcia lokalnych organziacji pożytku publicznego. Zobacz wykaz OPP i wspieraj lokalnie!.

 
Sam musisz zdecydować czy będzie to organizacja, o której usłyszałeś z mediów, czy raczej taka która nie ma dość środków by się w nich reklamować? Czy będzie to  znana wszystkim ze swych pozytywnych i profesjonalnych działań w kraju fundacja lub stowarzyszenie, czy funkcjonująca w naszym mieście organizacja - może mniejsza i mniej sławna, ale lokalna i równie profesjonalna.
 

Jako mieszkańcy Dąbrowy Górniczej możemy spowodować, aby nasze odpisy 1% trafiły do organizacji pożytku publicznego, które działają na rzecz naszej lokalnej społeczności.

 Zobacz wykaz: OPP z Dąbrowy Górniczej
 
 
 
altKto może przekazać 1% podatku za organizacjom?
  • podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym m.in.podatnicy uzyskujący dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych),
  • podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
  • podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku.

1% mogą przekazać również emeryci, pod warunkiem jednak, że samodzielnie wypełnią PIT-37 i zrezygnują z pomocy ZUS w tym zakresie. Podobna zasada dotyczy osób, które są rozliczane przez pracodawcę.


Jak przekazać 1% podatku organizacji pożytku publicznego?

KROK 1:

 

Wybrać organizację pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1% podatku.

Namawiamy do przekazania 1% organizacjom z Dąbrowy Górniczej -->zobacz wykaz

KROK 2:

Wypełnić odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-28, PIT-38, PIT-39) Po wyliczeniu, ile podatku będziemy mieli do zapłacenia w tym roku, w odpowiednich rubrykach zeznania podatkowego (które zatytułowane są "Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP") wpisujemy nazwę i numer pod jakim widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) organizacja, której chcemy przekazać 1% należnego podatku (art. 45 ust. 5c ustawy o pdf).

Wpisujemy także kwotę, którą chcemy przekazać dla OPP, nie może ona jednak przekraczać 1 % podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół (art. 45 ust. 5c ustawy o pdpf).

altNa jednym formularzu PIT podatnik może przekazać odpis 1% tylko dla jednej organizacji. Jeśli jednak podatnik rozlicza się na więcej niż jednym formularzu - w każdym z nich może wskazać inną organizację pożytku publicznego.

Podatnik w składanym zeznaniu podatkowym może podać dodatkowe informacje, które w jego ocenie mogą mieć wpływ na rozdysponowanie pieniędzy z 1% przez organizację pożytku publicznego (np. wskazać na konkretny cel); na te informacje przeznaczona jest specjalna rubryka „Informacje uzupełniające” (poz. 127, 129 - PIT-28, POZ. 312, 314-PIT-36, POZ. 97, 99 - PIT-36l, POZ. 133, 135 PIT-37, poz. 60, 62 - PIT-38, poz. 53, 55 PIT-39; informacje te zostaną przesłane organizacji pożytku publicznego jako uszczegółowienie przekazanych kwot;

Podatnik ma prawo wyrazić zgodę na podanie swych danych osobowych (imienia, nazwiska oraz adresu) organizacji pożytku publicznego; informacje te przekazuje urząd skarbowy; zgodę podatnik wyraża w formularzu PIT, zakreślając odpowiednią rubrykę (poz. 128 - PIT-28, poz. 313 PIT-36, poz. 98 - PIT-36L, poz. 134 - PIT-37, poz. 61-PIT 38, poz. 54-PIT-39).

 

KROK 3:

Pieniądze - 1% podatku należnego - na konto wybranej organizacji przekaże urząd skarbowy, w którym jest składane zeznanie podatkowe.

Z wyliczonej kwoty potrącone zostaną koszty przelewu.

Wniosek podatnika o przekazanie 1% wybranej organizacji, zostanie zrealizowany tylko wtedy, gdy podatnik zapłaci w pełnej wysokości należny podatek. Musi to uczynić w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego.

1% można przekazać w zeznaniach podatkowych złożonych w terminie lub w korekcie zeznania podatkowego, pod warunkiem, że zostanie ona złożona w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu składania zeznań podatkowych (art. 45 c ustawy o pdof).

Jeśli podatnik błędnie zawyżył swój podatek (i tym samym zadeklarował „za duży” 1% dla wybranej organizacji pożytku publicznego), a przy korekcie zeznania okazało się, że podatek należny jest mniejszy i urząd skarbowy powinien podatnikowi zwrócić nadpłacony pieniądze – wówczas (jeśli pieniądze zostały już przekazane organizacji) urząd skarbowy „weźmie” różnicę między poprawnie obliczoną kwotą i tą zawyżoną z sumy, którą ma zwrócić podatnikowi (art. 77 c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm).

Tekst częściowo pochodzi z portalu www.ngo.pl

O różnicach w rozliczaniu wpłat 1% podatku należnego i darowizn przekazanych na rzecz organizacji pozarządowych piszemy w dziale DAROWIZNY NA RZECZ NGO w serwisie http://www.ksiegowosc.ngo.pl/

alt