PoWtŚrCzPtSoNd
010203 040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Udostępnij:

Coraz większy "Las Europejski"

Czwartek, 3 kwietnia, 2014, #NGO

W sobotę odbyła się 10.edycja akcji „Las europejski”. Dzięki niej, w ciągu dziesięciu lat w lasach w okolicy Dąbrowy przybyło 33 tys. drzew Zobacz jak wyglądała cała incijatywa i jakie korzyści z niej płyną.

- W 2004r. Polska weszła do Unii Europejskiej. To był dziejowy moment. Wtedy też pojawił się pomysł, by uczcić to wydarzenie. Można było zrobić to na różne sposoby. Zdecydowałem, by zrobić to tak, aby korzystały z tego następne pokolenia. Tak zrodził się plan, żeby zasadzić „Las europejski”. Prosta akcja – sadzenie drzew, ma swoją głębszą wymowę. Po pierwsze, zostawia trwały ślad dla potomnych. Po drugie – pomaga skutecznie stawić czoła zmianom klimatycznym - tak o akcji opowiada prof. Adam Gierek, eurodeputowany, inicjator przedsięwzięcia.

29 marca uczestnicy akcji, wśród których byli przedstawiciele rozmaitych organizacji i stowarzyszeń, a także zwykli mieszkańcy regionu, w Błędowie-Wypaleniskach posadzili 4,5 tys. olch. Członkowie dąbrowskiego stowarzyszenia Czysty Las dodatkowo usunęli z okolicy zalegające śmieci. Po pracy, przy ognisku, „leśnicy” uzupełnili siły smażonymi kiełbaskami i grochówką.

„Las europejski” rokrocznie przyciąga ok. 100 osób, które za każdym razem zostawiają po sobie kilka tysięcy dębów, sosen i olch. Drzewa to naturalna obrona przed zanieczyszczeniami i zmianami klimatycznymi, symbolizują polską obecność w UE, nawiązują również do ważnych wydarzeń. W 2010r. akcja odbyła się niedługo po katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Dlatego organizatorzy zdecydowali się posadzić 96 dębów symbolizujących ofiary lotniczego wypadku. Wtedy odsłonięto również tablicę pamiątkową. W 2012 roku uczczono 40.rocznicę rozpoczęcia budowy Huty „Katowice". 40 emerytowanych pracowników huty posadziło 40 dębów, symbolizujących metalurgiczny kombinat. W zeszłym roku 100 dębów posadzono w specjalnej enklawie, jako symbol setnej rocznicy urodzin Edwarda Gierka.

Prof. Gierek chce, żeby podobne działania przenieść w inne miejsca.

- W ciągu 10 lat posadziliśmy ponad 33 tys. drzew. Możemy posadzić więcej. Zróbmy to razem, by uczcić dziesięciolecie Polski w Unii Europejskiej. Zróbmy to, by pokazać, że w naturalny, tradycyjny sposób możemy dbać o ziemię i jej mieszkańców. Zróbmy to w Polsce, zróbmy to w innych częściach Europy. Namawiam szkoły, firmy, samorządy, lokalne społeczności w Polsce, by posadziły w swojej okolicy przynajmniej 10 drzew – jako symbol polskiej dekady w UE, będących „zielonymi płucami" planety. Namawiam społeczeństwa wszystkich państw europejskich, by dbały i poszerzały swoje zielone obszary, które pozwolą im i przyszłym pokoleniom żyć w zgodzie z naturą, korzystać z jej dobrodziejstw i harmonijnie się rozwijać - apeluje eurodeputowany.