PoWtŚrCzPtSoNd
0102
03040506070809
10 111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Udostępnij:

Kolejna sesja DFOP za nami!

Poniedziałek, 10 marca, 2014, #Współpraca z miastem, #NGO, #Aktualności, #Dąbrowskie Forum Organizacji Pozarządowych

28 lutego – 1 marca 2014r. przedstawiciele Dąbrowskiego Forum Organizacji Pozarządowych oraz Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej wzięli udział w sesji wyjazdowej dot. możliwości zwiększenia udziału NGO w procesach partycypacyjnych.

Zorganizowane w Podlesicach spotkanie stało się doskonałą okazją do dyskusji na temat prac nad Regulaminem Konsultacji Społecznych, który ma określić zasady i tryb ich organizowania w Dąbrowie Górniczej oraz rolą dąbrowskich NGO w procesie Budżetu Partycypacyjnego. Członkowie, wolontariusze i pracownicy podmiotów ES zastanawiali się m.in. nad zmianami zachodzącymi nie tylko w przestrzeni publicznej miasta, ale także w mentalności Dąbrowianek i Dąbrowian. Wskazali, iż dzięki zastosowaniu różnorodnych technik partycypacji Dąbrowa umocniła pozycję społecznego lidera regionu, zaktywizowała mieszkańców, przeprowadziła i zaplanowała inwestycje ważne dla mieszkańców, poprawiła poziom komunikacji na linii obywatel-urzędnicy oraz pogłębiła wiedzę na temat potrzeb mieszkańców. Pytani o korzyści dla  mieszkańców, byli zgodni, iż działania włączające obywateli w proces decydowania o wspólnocie przełożyły się na: poprawę jakości życia mieszkańców, zwiększenie możliwości prezentacji pomysłów na własną dzielnicę oraz możliwość poznania swoich sąsiadów i ich pomysłów.

Organizacje debatowały także nad dąbrowskim modelem budżetu partycypacyjnego, zwrócili uwagę, iż jego bezsprzecznymi atutami są: szeroko prowadzone konsultacje społeczne, podział środków na dzielnice, proste mechanizmy głosowania (zarówno internetowego, jak i tradycyjnego), duża aktywność projektodawców oraz przejrzysta i estetyczna strona internetowa. Przedstawiciele DFOP zgłosili także propozycje zmian w obszarach takich jak: działalność punktów konsultacyjnych, akcja promocyjno-informacyjna, pomoc w wypełnianiu wniosków i dotarciu do grup docelowych.

odmioty społeczne zadeklarowały swoją pomoc w kolejnych edycjach BP, wskazały na zadania, w których chętnie wzięłyby udział w roli partnera bądź lidera. Są nimi m.in. wsparcie akcji informacyjno-promocyjnej, organizację konkursu na promocję budżetu partycypacyjnego, warsztaty dla lokalnych liderów partycypacji i moderatorów spotkań w dzielnicach, organizacja kawiarenek obywatelskich, eventów promujących budżet, maraton pisania projektów oraz mapowanie budżetu partycypacyjnego.

Wypracowanie podczas sesji warsztatowych propozycje i rekomendacje członków DFOP zostały zaprezentowane Prezydentowi Miasta Dąbrowa Górnicza Zbigniewowi Podrazie i Pełnomocnikowi Prezydenta Marcinowi Bazylakowi, którzy odnieśli się do nich z uwagą i zrozumieniem, wskazując jednocześnie kluczową rolę podmiotów społecznych w zwiększaniu partycypacji mieszkańców miasta.