PoWtŚrCzPtSoNd
0102030405
06070809101112
13141516171819
2021222324 2526
2728293031

Udostępnij:

Projekt Lider Senior zakończony!

Piątek, 24 stycznia, 2014, #Inicjatywy dąbrowskich organizacji

Projekt Lider Senior będący kontynuacją projektu Obywatel Senior, który przygotowany został przez Stowarzyszenie Civitas dla osób nieaktywnych zawodowo, które ukończyły 60 rok życia, mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego został zakończony.

 

altFinalnie wzięli w nim udział w przeważającej części mieszkańcy z Dąbrowy Górniczej i kilka osób z Sosnowca.
 

Rezultat projektu to kolejna grupa seniorów wszechstronnie przygotowana do pełnienia roli liderów społecznych. Ich wiedza i umiejętności mają posłużyć m.in. mieszkańcom do szerszego udziału w przyszłorocznej edycji Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego. Nasi liderzy mają ich to tego zachęcać, pomagać przy pisaniu wniosków, ale także prowokować do dyskusji nad kierunkiem rozwoju poszczególnych dzielnic. Część z nich jest już  dobrze przygotowana praktycznie, ponieważ sami są autorami projektów  do tegorocznego Budżetu Partycypacyjnego.
 

W grudniu seniorzy przygotowali i zorganizowali spotkania z mieszkańcami w 6 dzielnicach Dąbrowy Górniczej. Spotkania odbywały się pod hasłem "Przy wspólnym stole o naszej dzielnicy”. Zależało nam, aby nie były to typowe, źle kojarzące się  „zebrania”, ale spotkania w przyjaznej, nieskrępowanej atmosferze sprzyjającej otwartej dyskusji.


Seniorzy - organizatorzy to w większości mieszkańcy tych właśnie dzielnic. Sami rozpropagowali informacje o spotkaniach, wg własnych niestandardowych pomysłów, przygotowali ulotki i plakaty, często własnoręcznie je wykonując. Występowali też w roli prowadzących i moderatorów spotkań.


altTo było ważne doświadczenie. Po pierwsze zachęcić mieszkańców, żeby przyszli i wyrazili własne opinie m.in. o tegorocznym Budżecie Partycypacyjnym, dotrzeć do nich z informacją. Później pokonać  nieśmiałość, przełamać tremę przed publicznym wystąpieniem. Udało się znakomicie!
 

Istotnym elementem projektu były zajęcia komputerowe. Seniorzy  przyznają, że  teraz sprawniej poruszają się w internecie, są aktywni  na faceebooku i na innych portalach społecznościowych, że mają kontakt z całym światem! A dzięki specjalnej platformie cyfrowej , nauczyli się wykorzystywać komputer i Internet jako narzędzia komunikacyjne, pomagające m.in.  lepiej się organizować podczas wspólnie przygotowywanych akcji.
 

Dużym pozytywnym przeżyciem były zajęcia twórczości i kreatywności przy współpracy z  Otwartą Pracownią  Artystyczną O!PA.  Część z uczestników może nigdy nie odkryłaby w sobie  artystycznej duszy, gdyby nie projekt. Na wystawie ich prac  
w Muzeum Miejskim „Sztygarka” można  było przekonać się, że "Ja obywatel”- bo taki był temat wystawy, to ja - obywatel miasta, regionu, kraju, ale też ja – obywatel Europy i świata.  Ciekawe, wykonane bardzo różnymi technikami  prace, pobudzały do refleksji.   


Co dał im poza tym udział w projekcie? 20 grudnia na spotkaniu podsumowującym w Kroczycach podkreślali,  że, oprócz kolejnej dawki wiedzy,  stali się bogatsi o nowe doświadczenia, bardziej otwarci na ludzi, bardziej tolerancyjni dla innych i poczuli w sobie jeszcze większą motywację  do działania. Uwierzyli że kreatywność w myśleniu, niestandardowe pomysły  to nie tylko domena młodości, że można się tego nauczyć. No i  wartość dodana, ale niezwykle ważna: kontakty, przyjaźnie, które trwać będą mimo zakończenia programu.   
 

Projekt „ Lider Senior ” realizowany przez Stowarzyszenie Civitas w okresie 1.08-31.12.2013r.
współfinansowany był ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej
w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013.

 

Zobacz więcej: Stowarzyszenie CIVITAS