PoWtŚrCzPtSoNd
0102
03040506070809
10111213141516
17181920 212223
24252627282930

Udostępnij:

Festiwal Ludzi Aktywnych 2012

Czwartek, 20 września, 2012, #Festiwal Ludzi Aktywnych

W sobotę Park Hallera wypełniły stoiska, prezentacje i występy ludzi aktywnych, to oni rozwiali poranne chmury i deszcz, aby od godz. 12 już w promieniach słońca cieszyć oko mieszkańców tych małych i dużych SWOJĄ BARWNOŚCIĄ, RÓŻNORODNOŚCIĄ i AKTYWNOŚCIĄ.Zobacz zdęcia:

Festiwal był sposobnością, by zasięgnąć rady osób zaangażowanych w integrację niepełnosprawnych, porozmawiać z zajmującymi się pomocą społeczną, a od wolontariuszy dowiedzieć się jakie realizują akcje i jak się do nich włączyć.

Swoje umiejętności zaprezentowali młodzi adepci koszykówki i piłki nożnej, na stołach stoiska pszczelarzy staneły słoje pełne złocistego miodu, można było obejrzeć i kupić ozdoby i malunki wykonane przez aktywistów z artystyczną duszą.

Na mieszkańców czekały konkursy, zabawy, na scenie prezentowały się grupy taneczne, a z głośników płyneła muzyka grana przez lokalnye zespoły.


Wystawcy FIP-u 2012: Stowarzyszenie Dar Serca; Towarzystwo Folklorystyczne Gołowianie; Dąbrowskie Stowarzyszenie Rodzin w Kryzysie; Stowarzyszenie Odfrontu; Spółdzielnia Socjalna Transkolektyw; Stowarzyszenie dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych Razem do Celu; Centrum Inicjatyw Lokalnych; Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego w Polsce Oddział Hutnictwa Żelaza i Stali w Dąbrowie Górniczej; Stowarzyszenie Klub Abstynentów  „Blok”; Stowarzyszenie Reumatyków i ich Sympatyków „SOMA”; Będzińskie Stowarzyszenie Amazonek; Stowarzyszenie Kobieta Liderem Świata;Caritas Diecezji Sosnowieckiej Dom dla Bezdomnych; PTTK oddział w Dąbrowie Górniczej; Polski Związek Niewidomych Okręg Śląski Koło w Dąbrowie Górniczej; Stowarzyszenie Ziemia i My – Centrum Edukacji Ekologicznej; Centrum Sportów Walki – Fight-Boxing – Dąbrowa Górnicza; Fundacja Godne Życie; Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Dąbrowie Górniczej; Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Bezradnych Życiowo Linia; Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej; Stowarzyszenie Pogoria Biega; Centrum Komunikacji i Mediacji Dialog; Stowarzyszenie Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego; Stowarzyszenie Pszczelarzy Dąbrowa Górnicza; ZHP Hufiec Dąbrowa Górnicza; Stowarzyszenie Diabetyków; Unijny Fundusz Przedsiębiorczych – Stowarzyszenie; Polskie Towarzystwo Kulturalne; Stowarzyszenie Krótkofalowców Zagłębia Dąbrowskiego; Fundacja For Animals; Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym Neuron; Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce  Oddział w Jaworznie; Stowarzyszenie Absolwentów i Studentów WSB; Stowarzyszenie Nowa Nadzieja; Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Koło przy MBP w Dąbrowie Górniczej; Speleoklub Dąbrowa Górnicza; Stowarzyszenie Miejska Orkiestra Dęta Dąbrowa Górnicza; Stowarzyszenie DąbrowaRowerowa; Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne; Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły „29”; Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów  - Oddział Rejonowy w Dąbrowie Górniczej; Stowarzyszenie S4; Stowarzyszenie Zielone Zagłębie; Fundacja Wygrajmy razem; Stowarzyszenie Promocji Kultury Zielone Słońce; Stowarzyszenie "Miasta w Internecie"; Stowarzyszenia Dąbrowa Rowerowa; Stowarzyszenie Motocyklowe VC 19-78; Śląskie Centrum Edukacji Sportowej oraz Dąbrowskie Kluby Wolontariusza: „Prosto z Serca” II LO im. S. Żeromskiego; „Unia Serc” Zespół Szkół Technicznych; Klub Wolontariusza ZSZ "Sztygarka"; "Jesteśmy z wami" V LO im. J. Zamoyskiego; Klub Wolontariusza przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Dąbrowie Górniczej; w FIP-e udział również wezmą: Koło Historyczno-Teatralne „HiT” ZSS nr.5 im. Jana Pawła II; Mobilne Centrum Informacji OHP 

 


Przypomnijmy, że Festiwal Ludzi Aktywnych, to coroczne święto lokalnego trzeciego sektora. Nawiązuje do odbywającego się co 3 lata Ogólnopolskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych oraz regionalnych i lokalnych Forów Inicjatyw Pozarządowych tzw. FIP-ów.

Głównymi organizatorami FIP-u jest Partnerstwo: „Wspólnie dla Miasta”, a w jego ramach Dąbrowskie Forum Organizacji Pozarządowych oraz Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej. Jego sercem stało się Biuro Organizacji Pozarządowych oraz Inkubator Społecznej Przedsiębiorczości. Początki jego organizacji sięgają 2007 roku, w tym roku odbędzie się już po raz szósty.
 
Jego ideą jest przede wszystkim integracja działaczy trzeciego sektora oraz wolontariuszy, czyli ludzi aktywnych społecznie. Jego równie ważną rolą jest promocja aktywności społecznej, ruchów obywatelskich, działań lokalnych stowarzyszeń i fundacji oraz usług, które są przez nie świadczone. Przygotowania do festiwalu mają również aspekt edukacyjny w zakresie współpracy, zarówno wewnątrzsektorowej, jak i międzysektorowej.