PoWtŚrCzPtSoNd
010203040506
0708 0910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Udostępnij:

Festiwal Ludzi Aktywnych 2009

Wtorek, 8 grudnia, 2009, #NGO, #Festiwal Ludzi Aktywnych

W piątek 18 września przed Pałacem Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej 48 organizacji pozarządowych z Zagłębia Dąbrowskiego zaprezentowało swój dorobek. To było prawdziwe święto pozarządówki, świetny pomysł na promocję III sektora i co najważniejsze przykład świetnej współpracy. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z FIP-u.

 

 W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy wszystkim partnerom i współorganizatorom.

Wczesnym popołudniem, Prezydent Miasta Dąbrowy Górniczej zainaugurował pierwszy zagłębiowski FIP. Już wcześniej, plac przed Pałacem Kultury Zagłębia pokryły kolorowe namioty organizacji pozarządowych. W każdym z nich można było nie tylko porozmawiać z członkami fundacji i stowarzyszeń, ale także obejrzeć multimedialne prezentacje, zapoznać się z materiałami promocyjnymi a nawet kupić domowe smakołyki. W prowadzeniu stoisk oraz zabawach przeznaczonych dla najmłodszych pomagali wolontariusze, którzy stanowili najlepszą reklamę dla swoich organizacji.
 
Gratką dla wielbicieli motoryzacji okazały się samochody jednego z automobilowych klubów oraz oryginalna taksówka, przystosowana do przewozu osób niepełnosprawnych. Dla bibliofili Stowarzyszenie Bibliotekarzy przygotowało przytulny kącik pełen książek i informacji o swojej placówce. Zadbano również o zdrowie – w namiotach diabetyków, dietetyków oraz PCK można było wykonać podstawowe badania lekarskie. Przy stoisku Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami – zapoznać się z losami naszym czworonożnych przyjaciół. Amatorzy sztuki zaglądali do namiotów wypełnionych sztalugami, na których prezentowali swoje dzieła mali i dorośli artyści.
 
Program artystyczny imprezy obejmował występy wychowanków świetlic środowiskowych oraz fundacji teatralnej, widzowie obejrzeli również pokaz ratownictwa medycznego. Równolegle do występów, w sali kina KADR odbywało się spotkanie lokalnych władz i przedstawicieli organizacji pozarządowych, w czasie którego dyskutowano na temat integracji i zmian w obrębie Trzeciego Sektora. Później, dla wszystkich zainteresowanych, odbywały się projekcje filmów o ekonomii społecznej i działalności zagłębiowskich organizacji pozarządowych. Finalnym punktem imprezy był występ zespołu TOMATO, który zagrał dla mieszkańców i gości w sali koncertowej Pałacu Kultury Zagłębia - Zgodnie z ideą przyświecającą Forum Inicjatyw Pozarządowych, zespół zagrał za zupełną darmochę przykładając się w ten sposób do organizacji FIP-u - wyjaśnia przewodniczący Dąbrowskiego Forum Organizacji Pozarządowych – Jacek Różycki.
 

Jak podkreślają główni organizatorzy najważniejsze, że FIP został przygotowany wspólnymi siłami. - To dzięki udzielonemu wsparciu przez Pałacu Kultury Zagłębia oraz Centrum Sportu i Rekreacji mogliśmy zorganizować targi na których prezentowały się stowarzyszenia i fundacje. To dobry przykład współpracy tak wielu instytucji – podkreśla Anastazja Korzec z Biura Organizacji Pozarządowych. –  Chcielibyśmy aby FIP stał się tradycją w naszym subregionie. Zaczynaliśmy wspólnie z dąbrowskimi NGO od festiwali w Pałacu Kultury Zagłębia 2 lata temu. W tym roku udało się pierwszy raz zrobić tego typu targi na Placu Wolności, zebraliśmy wszyscy doświadczenia, które za rok na pewno pozwolą na organizację jeszcze fajniejszego FIP-u – dodaje Piotr Drygała z Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

Zobacz galerie na stronach: www.idabrowa.pl.

Na początku października będzie dostępna relacja filmowa z FIP-u, którą przygotowuje telewizja www.3sektor.tv

Zachęcamy do przekazywania waszych zdjęć z imprezy, z przyjemnością opublikujemy je w naszej galerii. Zdjęcia można przesyłać na adres: ngo.dabrowagornicza@gmail.com lub dostarczyć osobiście do Biura Organizacji Pozarządowych lub Inkubatora Trzeciego Sektora.

Przesyłajcie nam również wasze spostrzeżenia i uwagi - na pewno przydadzą się za rok.

zdjęcia: Grzegorz Drygała


 

zdjęcia: Anna Zubko 


 

zdjęcia: Dariusz Jurek - Stowarzyszenie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego
 

Komitet organizacyjny (czyli kto się podjął wyzwania):

  • Dąbrowskie Forum Organizacji Pozarządowych reprezentowane przez: Stowarzyszenie „Zielone Zagłębie”, Stowarzyszenie CIVITAS, Europejska Organizacja na Rzecz Grup Społecznych Wymagających Wsparcia „Integracyjne Spotkania Przyjaciół-Polska”, Stowarzyszenie Pszczelarzy w Dąbrowie Górniczej, Związek Harcerstwa Polskiego, Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Bezradnych Życiowo „LINIA”, Fundacja „GODNE ŻYCIE”, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego w Polsce – oddz. Hutnictwa Żelaza i Stali w Dąbrowie Górniczej, Dąbrowskie Stowarzyszenie Rodzin w Kryzysie, Stowarzyszenie NEURON Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym, Regionalne Stowarzyszenie Kulturalne, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków – Oddz. Miejski, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – koło Dąbrowa Górnicza, Stowarzyszenie „Dar Serca", Stowarzyszenie Kobieta Liderem Świata, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Stowarzyszenie „Ziemia i My, Fundacja S.O.S dla Zwierząt, Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych, Stowarzyszenie „Razem do celu”.
  • Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej.
  • Stowarzyszenie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego z Będzina, Fundacja im. Jana Dormana z Będzina, Urząd Miejski w Będzinie, Starostwo Będzińskie, Fundacja im. Anny Pasek z Będzina, Fundacja im. Zuckermana z Będzina, Stowarzyszenie Kultury Zagłębia Dąbrowskiego z Będzina, Świetlica Środowiskowa Arka z Będzina, PCK Będzin, Automobil Klub z Będzina, Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne z Będzina, Będzińskie Stowarzyszenie Amazonek.
  • Stowarzyszenie „Aktywne Kobiety” z Sosnowca, Stowarzyszenie Związek Zagłębiowski z Sosnowca, Caritas Diecezji Sosnowieckiej, Sosnowieckie Stowarzyszenie Sportu Samochodowego „S4”, Sosnowieckie Stowarzyszenie Amazonek „Życie”.
  • Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce, koło Jaworzno.
  • Centrum Inicjatyw Lokalnych z Zawiercia, Klub Sportów Ekstremalnych JURA z Zawiercia
  • Czeladzkie Stowarzyszenie „Rozwój Miasta”
  • Kluby Wolontariusza z Dąbrowy Górniczej: Zespół Szkół Zawodowych "Sztygarka", Zespół Szkół Budowlanych, Zespół Szkół Sportowych, I LO, II LO, Zespół Szkół Technicznych, Klub "Serducho" z Zespołu Szkół Ekonomicznych.

Sekretariat FIP – u:
Biuro Organizacji Pozarządowych - Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej
41-300 Dąbrowa Górnicza, ul. Graniczna 21.
mail: ngo.dabrowagornicza@gmail.com 
tel.: (032)295 68 87; (032)295 96 38
fax.: (032)295 96 51